Jaké jsou nejznámější civilizační choroby a co je způsobuje?

Jaké jsou nejznámější civilizační choroby a co je způsobuje?

Pokud onemocníme třeba chřipkou, jedná se o běžné nachlazení, které může trápit každého z nás. Jsou ale i jiné nemoci, které mají původ úplně někde jinde. Pokud o nich mluvíme, je třeba říci, že souvisí především se současnou dobou. Tedy s tím, jak vlastně žijeme a co nás může primárně trápit. Pokud se podíváme konkrétně, ukážu vám, jaké jsou aktuální nejhorší civilizační choroby, ale také to, co je vlastně způsobuje. A můj názor na řadu z nich je takový, že jim lze poměrně dobře a efektivně předcházet. Stačí se o to alespoň snažit.

Co patří mezi nejznámější civilizační choroby?

Pojďme se tedy podívat na co, co jsou vlastně civilizační choroby a jaké jsou jejich hlavní problémy. Pokud budu konkrétní, rozhodně je třeba začít cukrovkou. Stačí se podívat na několik čísel a i vám musí být jasné, že počet nemocných stoupá doslova raketovým tempem. Podobné je to i v případě obezity.  Zde musím říci, že až na několik výjimek si tento problém způsobuje skutečně každý sám. A přitom stačí několik správných zásad zdravého stravování, stejně jako se stačí zaměřit na to, abychom byli trochu více v pohybu. Komu se však nechce, ten má s touto civilizační chorobou velký problém.

Mezi jeden z velkých problémů dle mého určitě patří i jedna z nejzákeřnějších nemocí, kterou není žádná jiná, než rakovina. I ta dnes má dnes hlavní důvod v tom, jaké životy vlastně žijeme a v jakém prostředí je žijeme. Zapomínat ale nesmíme ani na nemoci spojené se srdcem. Nijak zvlášť růžově na tom není ani naše psychika. Časté deprese, ale i jiné problémy jsou dnes něčím, co je spjaté s každodenním životem každého z nás. Podobné je to i v případě chronického únavového syndromu, který nám doslova znemožní cokoliv dělat.

Co může problémy způsobovat?

Přehled o tom, co jsou civilizační choroby, tedy máte. Nyní se pojďme společně podívat na to, co je může způsobovat. Několik problémů jsem vám jasně nastínil. Podíváme-li se na ně konkrétně, potom jasně víte, že jsou to hlavně nezdravá jídla. A jaká konkrétně? Třeba takové pokrmy, které obsahují hodně tuku. Stejně tak to jsou ale takové pokrmy, které jsou připravovány na velké vrstvě oleje. Nechybí ale ani jídla, která obsahují velké množství tuku, nebo soli. To vše patří do skupiny těch rizikových. Se vznikem civilizačních chorob ale souvisí i to, jak se stravujeme. Stačí se podívat na denní režim většiny lidí. Buď přes den nejedí vůbec a večer se nacpou, nebo se stravují výhradně ve fastfoodech. A jaké je zde dostupné jídlo, to nemusím nikomu připomínat.

Problémový je ale také způsob života. Souvisí s ním především nedostatek pohybu. Pro každého je dnes pohodlnější, když si lehne na gauč k televizi, než aby se projel na kole. Neméně závažnou příčinou je ale i nadměrná konzumace alkoholu, se kterou může souviset také časté kouření. Co se mnohým lidem také nevyhýbá, to je hlavně stres. Ten je poté důsledkem právě problémů, které jsou spojeny s naší psychikou.