Zkusili jste do Google napsat něco jiného, než svůj dotaz?

Zkusili jste do Google napsat něco jiného, než svůj dotaz?

S moderními technologiemi jistě souvisí i internet. Ten dnes využívá každý z nás. Především proto, abychom na něm našli vše, co nás zajímá. S tím souvisí také vzestup jednoho online giganta, kterým není nikdo jiný, než internetový vyhledávač Google. Právě díky němu dnes můžeme najít všechny potřebné informace. A i když to může být pro někoho rutina a nuda, ne vždy to platí. Proč? Jelikož do vyhledávacího políčka můžete napsat i něco jiného, než váš dotaz. A co se stane? To vás může pobavit, ale i zabavit. Dané možnosti označuje pojem easter egg. A protože i já jsem fanouškem právě těchto zajímavostí, pojďme se na několik z nich podívat.

Písmo je nějaké jiné

Pokud jste zvyklí vyhledávat v rámci Googlu pravidelně, jistě jste si již zvykli na velikost písma, které je zde k dispozici. To ale nemusí za všech okolností zůstat stále stejné. Nevěříte? Potom zadejte jako vyhledávací dotaz slovo KERNING. A co to přinese? Všechna písmena na obrazovce se v rámci nalezených informací zvětší, a to přesně o jeden pixel. Samozřejmě platí to jenom v rámci tohoto dotazu. U jakéhokoliv jiného už nic nestandardního nemusíte čekat.

A když už o písmu, tedy o fontech mluvím, zcela určitě vás bude zajímat i fráze, která je označována jako BLINK HTML. Tu jednoduše napište do vyhledávacího políčka a stiskněte tlačítko Enter. A co se stane? Pokud umíte anglicky, již tušíte. Pokud ne, bude to pro vás zajímavé překvapení. Nechcete-li aktuálně nic zkoušet, potom vám to prozradím. Konkrétně půjde o to, že všechny nalezené výsledky vyhledávání začnou blikat. Zajímavá blbost, ale rozhodně potěší a pobaví.

Zpestřete si pracovní dobu

Nudíte se v práci? Potom si můžete zahrát nějakou zajímavou hru také ve vašem prohlížeči. A to přímo ve vyhledávači Google. Nevěříte, že je to pravda? Potom dejte na mě a do vyhledávacího okénka napište frázi ATARI BREAKOUT. A že se nic nestalo? Ano, máte pravdu. Pokud ale přepnete do vyhledávání na obrázky, již se hra automaticky spustí a vy se tak doma, ale třeba v práci můžete zabavit skutečně třeba na dlouhé hodiny. Ostatně to mohu potvrdit i já.

Rozhýbejte prohlížeč

Není to ale stále jediná možnost, která existuje. Velmi oblíbené je třeba i zajímavé rozhýbání vašeho prohlížeče. A co to přinese? Třeba fráze DO A BARREL ROLL dokáže celou vaši obrazovku dvakrát dokola otočit. Následně už vám nic nebrání v tom, abyste si vyhledali vše, co potřebujete. Pokud ale chcete, aby vám daná změna vydržela ještě o něco déle, potom zkuste napsat do vyhledávače slovo ASKEV. Celé výsledky vyhledávání se otočí na stranu. I to je jeden ze zajímavých easter ergů, které tento světový vyhledávač přinese.

A k čemu je to dobré? Konkrétně samozřejmě k ničemu. Na druhou stranu je to ale zajímavá možnost, jak se pobavit, nebo zajímavá možnost ukázat si, jak moderní technologie dokážou něco změnit jenom tím, že zadáte jednoduchý textový příkaz.

Víte, že na mobilu máte asistenta a asistentku?

Víte, že na mobilu máte asistenta a asistentku?

Chytré telefony dnes patří mezi naprostý základ současné doby. Už ty jsou sami o sobě poměrně vyspělými přístroji, které nám pomohou v mnoha oblastech našeho života. Nehledě na tisíce aplikací a her, které si můžeme snadno nainstalovat. Tím ale výhody rozhodně nekončí. Proč? Jelikož současné mobily nabídnou i další zajímavé funkce. Hlasové asistenty a asistentky. A co na ně říkám, a jaké jsou možnosti? Jdeme si tento segment zmapovat.

Nejznámější možnost? Rozhodně Siri

Kdo vlastní iPhone, ten samozřejmě ví. A to konkrétně takové informace, které se týkají asistentky, která nese název Siri. Stačí zapnout konkrétní aplikaci a následně už jenom říci svůj požadavek. Na ten se ozve odpověď v podobě poměrně libého hlasu. A s odpovědí souvisí také to, že nám je připravena ona dostupná informace, kterou hledáme. Můžeme třeba vyhledat zajímavou hudbu, dopravní informace, jízdní řády, restaurace a mnoho dalšího. Na první pohled tedy skvělý pomocník – tedy lépe řečeno pomocnice. Jedna nevýhoda zde ale přece jenom je. A tou je hlasová lokalizace. S češtinou si bohužel nevystačíte, což výrazně zklamalo i mě samotného. Jedinou možností, jak tedy můžete se Siri komunikovat, je angličtina. A je tedy jasné, že i v tomto jazyku poté dostáváte potřebné odpovědi na vaše otázky a požadavky.

Češtinu jsem našel – na Androidu

Pokud jste tedy zklamáni tím, že pro jablíčkáře čeština neexistuje, nemusíte zase tolik zoufat. Proč? Jelikož existuje pro jiné operační systémy. Mám-li být konkrétní, našel jsem asistenta pro Android, který nese název Antelli. Tedy i zde jde o asistentku. Tedy ženský hlas, který nám může být plně k dispozici. A v čem je tato možnost unikátní? Rozhodně musím říci to, že hlavně tím, že lze zjistit třeba informace o počasí, stejně tak o aktuálním dění, ale můžete se také informovat na slevy, výsledky ze sportu, nebo důležité informace z Wikipedie. Co mě poměrně překvapilo, to je rozhodně fakt, že za Antelli stojí jeden z českých operátorů, a o T-mobile. I když by to mohl být poměrně velký tahák, nijak výrazně služba propagována není.

Microsoft nestojí stranou

Třetím operačním systémem, který na mobilech najdeme, je Microsoft Windows, tedy ve své úpravě právě pro mobilní telefony. A pokud vás zajímá, co lze v tomto případě získat, je to asistentka nesoucí název Cortana. I zde jsem se přesvědčil o tom, že je řada možností, které mi pomůže najít. Stačí ji jenom standardně oslovit a již máte jistotu toho, že vám bude plně k službám. A co je neméně zajímavým faktem? To je určitě to, že Microsoft v tomto směru nemyslí jenom na sebe. Chce totiž své konkurenty porazit tím, že tuto asistentku nabídne jak uživatelům mobilních telefonů s operačním systémem iOS, tak i s operačním systémem Android. Z mého pohledu rozhodně unikátní tah. A tak pokud bych někdy s touto asistentskou začal, měl bych radost z toho, že u jiného telefonu bych u ní mohl zůstat.