Víte, že na mobilu máte asistenta a asistentku?

Víte, že na mobilu máte asistenta a asistentku?

Chytré telefony dnes patří mezi naprostý základ současné doby. Už ty jsou sami o sobě poměrně vyspělými přístroji, které nám pomohou v mnoha oblastech našeho života. Nehledě na tisíce aplikací a her, které si můžeme snadno nainstalovat. Tím ale výhody rozhodně nekončí. Proč? Jelikož současné mobily nabídnou i další zajímavé funkce. Hlasové asistenty a asistentky. A co na ně říkám, a jaké jsou možnosti? Jdeme si tento segment zmapovat.

Nejznámější možnost? Rozhodně Siri

Kdo vlastní iPhone, ten samozřejmě ví. A to konkrétně takové informace, které se týkají asistentky, která nese název Siri. Stačí zapnout konkrétní aplikaci a následně už jenom říci svůj požadavek. Na ten se ozve odpověď v podobě poměrně libého hlasu. A s odpovědí souvisí také to, že nám je připravena ona dostupná informace, kterou hledáme. Můžeme třeba vyhledat zajímavou hudbu, dopravní informace, jízdní řády, restaurace a mnoho dalšího. Na první pohled tedy skvělý pomocník – tedy lépe řečeno pomocnice. Jedna nevýhoda zde ale přece jenom je. A tou je hlasová lokalizace. S češtinou si bohužel nevystačíte, což výrazně zklamalo i mě samotného. Jedinou možností, jak tedy můžete se Siri komunikovat, je angličtina. A je tedy jasné, že i v tomto jazyku poté dostáváte potřebné odpovědi na vaše otázky a požadavky.

Češtinu jsem našel – na Androidu

Pokud jste tedy zklamáni tím, že pro jablíčkáře čeština neexistuje, nemusíte zase tolik zoufat. Proč? Jelikož existuje pro jiné operační systémy. Mám-li být konkrétní, našel jsem asistenta pro Android, který nese název Antelli. Tedy i zde jde o asistentku. Tedy ženský hlas, který nám může být plně k dispozici. A v čem je tato možnost unikátní? Rozhodně musím říci to, že hlavně tím, že lze zjistit třeba informace o počasí, stejně tak o aktuálním dění, ale můžete se také informovat na slevy, výsledky ze sportu, nebo důležité informace z Wikipedie. Co mě poměrně překvapilo, to je rozhodně fakt, že za Antelli stojí jeden z českých operátorů, a o T-mobile. I když by to mohl být poměrně velký tahák, nijak výrazně služba propagována není.

Microsoft nestojí stranou

Třetím operačním systémem, který na mobilech najdeme, je Microsoft Windows, tedy ve své úpravě právě pro mobilní telefony. A pokud vás zajímá, co lze v tomto případě získat, je to asistentka nesoucí název Cortana. I zde jsem se přesvědčil o tom, že je řada možností, které mi pomůže najít. Stačí ji jenom standardně oslovit a již máte jistotu toho, že vám bude plně k službám. A co je neméně zajímavým faktem? To je určitě to, že Microsoft v tomto směru nemyslí jenom na sebe. Chce totiž své konkurenty porazit tím, že tuto asistentku nabídne jak uživatelům mobilních telefonů s operačním systémem iOS, tak i s operačním systémem Android. Z mého pohledu rozhodně unikátní tah. A tak pokud bych někdy s touto asistentskou začal, měl bych radost z toho, že u jiného telefonu bych u ní mohl zůstat.