Reprodukční medicína

Reprodukční medicína

Pokud je v posledních letech velký problém mnoha nejenom mladých lidí, je to určitě neplodnost. Ta může být spojena s genetikou, stejně jako není žádnou výjimkou ani to, že se může jednat o civilizační chorobu. Tedy že může jít o následek našeho konkrétního životního stylu a konkrétního způsobu života. Samozřejmě i touto oblastí se logicky zabývají lékaři. Konkrétně ji můžeme nazývat jako reprodukční medicína, která souvisí právě s tím, jak léčit případné problémy, které může mít pár při reprodukci. Tedy při snaze o to, počít dítě.

Různé oblasti i postupy

Dnes je reprodukční medicína poměrně rozsáhlým oborem, o kterém platí, že se orientuje na celou řadu různých problémů, které může současný člověk mít. A mohou je mít jak muži, tak je mohou mít samozřejmě také konkrétní ženy. Nesmíme rozhodně zapomínat na to, že reprodukční medicína se na tyto problémy nejenom zaměřuje a zjišťuje jejich příčiny, ale snaží se také o celou řadu dalších věcí. Konkrétně tedy hlavně o oblasti léčby.

I zde je celá řada různých metod, díky kterým může pár opět plodit tolik chtěné děni. Nejčastější a mnohdy nejjednodušší metodou jsou různé hormonální změny, které je třeba v rámci našich těl učinit. Ne vždy je to ale tak jednoduché a tak platí, že ne vždy má reprodukční medicína tak dobré výsledky, jako třeba řada jiných oborů.

Souvisí i s dalšími medicínskými oblastmi

Oblast reprodukční medicíny je ale zajímavá také tím, že spolupracuje s celou řadou různých další oblastí. A to proto, že problém s neplodností jako takovou, stejně jako s přivedením potomka na svět může mít mnoho různých příčin. Jak jsme již zmínili, jistou roli zde hraje určitě oblast genetiky a tak je třeba hledat přímé souvislosti právě v historii a tedy u našich rodičů, ale i prarodičů a to oblast genetická dokáže poměrně snadno.

Zapomínat ale nesmíme ani na další oblasti, kam patří třeba endokrinologie. Jedná se o oblast různých žláz, které jsou zodpovědné právě za produkci různých hormonů. A tak je jasné, že i zde můžeme najít řadu příčin. Připomínat nemusíme ani to, že reprodukční medicína nejvíce spolupracuje s oblastí gynekologie a oblastí urologie. Tedy s oblastmi, které se zaměřují především na oblasti pohlavních orgánů. I zde mohou být problémy.

Obor reprodukční medicíny nabídne asistované početí

Pokud se pacienty nepovede vyléčit standardní cestou, kdy jsou schopni počít dítě sami, přináší reprodukční medicína ještě několik dalších řešení, a to v oblasti asistovaného početí. Samozřejmě tato oblast má i svůj zažitý název, kterým je umělé otěhotnění. V rámci něho tak současní lékaři dokážou přijít s celou řadou metod, jak může dojít k otěhotnění.

Nejznámější cestu umělého oplodnění je takzvané in vitro, tedy ve zkumavce. Mimo tělo ženy dojde k oplození vajíček, které jsou následně do ženy opět vpraveny, a těhotenství dále probíhá naprosto standardní cestou. Zde ale nesmíme zapomínat ani na roli muže. Pokud je problém právě u něho, využívají moderní postupy třeba různých anonymních dárců. I to je dnes možné.

Jak se zbavit akné?

Jak se zbavit akné?

Akné je dnes problémem většiny mladých lidí. Pokud i vy trpíte touto nemocí, potom věřte, že se jedná o něco naprosto přirozeného – a to mnohdy nejenom v mladším věku. Přesto je ale akné problémem, a to hlavně z hlediska toho, že pupínky na obličeji, dekoltu, ale i v oblasti ramen mohou být nevzhledné. Jak tedy proti nim bojovat? Zde přináším několik zajímavých metod, které mohou pomoci i vám.

Začít je dobré stravou

Není nic nového, že i strava hraje velkou roli v tom, jak se cítíme, nebo jak vypadáme. U mnohých je dokonce dokázáno, že akné jim způsobuje třeba čokoláda. Pokud se chcete pupínků zbavit touto cestou, doporučuju zvýšit konzumaci mléčných výrobků. Nejlepší je poté rozhodně kefír, se kterým zaručeně nic nezkazíte. Doplním také, že dobré je vynechat i řadu nezdravých a tučných jídel. To vše povede i k tomu, že naše tělo bude mnohem lépe pracovat, díky čemuž se budou rychleji obnovovat buňky a tak bude docházet právě k tomu, že se budeme jak cítit lépe, tak budeme i lépe vypadat. Zapomínat poté nesmíme ani na čistotu prostředí, ve kterém žijeme.

I čistá pokožka hraje roli

Pokud se objeví první pupínky, měly by naše první kroky směřovat do koupelny. Proč? Jelikož pokožka potřebuje i dostatečnou porci hygieny. I zde je třeba, abych byl konkrétní. Odborníci doporučují mýt ji kvalitním mýdlem alespoň dvakrát denně. Místo mýdla jako takového je poté možné využít třeba také různé čisticí a jiné přípravky. Kromě běžného mytí je dobré pokožku také vyživovat. I zde najdeme v rámci kosmetického sortimentu nejenom řadu vyživujících krémů, ale také řadu různých přípravků, které umí akné zmírňovat. I ty bychom měli používat. Zde samozřejmě musím apelovat na to, že je důležitá pravidelnost. Vyléčit akné je běh na dlouhou trať a tak je třeba, aby byl každý z nás trpěliví.

Pomoci může i léčba

Pokud se nejedná pouze o běžné projevy, ale skutečně o výraznější problémy, je rozhodně třeba navštívit konkrétního lékaře. Jedině ten poté může diagnostikovat problém a zahájit léčbu. Jednou z nich je takzvaná léčba demodexu. Jedná se o vpravování látek jako je síra a jí podobné přímo do oblasti pod naši kůži. Zde dané látky dokážou efektivně působit na kožní buňky i mazové žlázy a tak projevy akné výrazně eliminovat. Nutno ale říci, že tyto postupy se skutečně používají hlavně ve chvíli, kdy je projev výrazný.

Pomoci totiž mohou i takzvané neinvazivní metody. Mnohdy je v rámci nich používán laser. Pomocí něho dochází ke stimulaci podkožních buněk. Ty se tak mnohem rychleji dělí a mnohem lépe se regenerují. A to vede k tomu, že je naše pokožka mnohem zdravější a tedy i k tomu, že akné může téměř dokonale vymizet. I zde je ale třeba myslet na to, že okamžitě to nebude. Mohou to být podobně jako v rámci předchozího lékařského zákroku doba i několik týdnů, než pokožka dokonale zregeneruje.

Jaké jsou nejznámější civilizační choroby a co je způsobuje?

Jaké jsou nejznámější civilizační choroby a co je způsobuje?

Pokud onemocníme třeba chřipkou, jedná se o běžné nachlazení, které může trápit každého z nás. Jsou ale i jiné nemoci, které mají původ úplně někde jinde. Pokud o nich mluvíme, je třeba říci, že souvisí především se současnou dobou. Tedy s tím, jak vlastně žijeme a co nás může primárně trápit. Pokud se podíváme konkrétně, ukážu vám, jaké jsou aktuální nejhorší civilizační choroby, ale také to, co je vlastně způsobuje. A můj názor na řadu z nich je takový, že jim lze poměrně dobře a efektivně předcházet. Stačí se o to alespoň snažit.

Co patří mezi nejznámější civilizační choroby?

Pojďme se tedy podívat na co, co jsou vlastně civilizační choroby a jaké jsou jejich hlavní problémy. Pokud budu konkrétní, rozhodně je třeba začít cukrovkou. Stačí se podívat na několik čísel a i vám musí být jasné, že počet nemocných stoupá doslova raketovým tempem. Podobné je to i v případě obezity.  Zde musím říci, že až na několik výjimek si tento problém způsobuje skutečně každý sám. A přitom stačí několik správných zásad zdravého stravování, stejně jako se stačí zaměřit na to, abychom byli trochu více v pohybu. Komu se však nechce, ten má s touto civilizační chorobou velký problém.

Mezi jeden z velkých problémů dle mého určitě patří i jedna z nejzákeřnějších nemocí, kterou není žádná jiná, než rakovina. I ta dnes má dnes hlavní důvod v tom, jaké životy vlastně žijeme a v jakém prostředí je žijeme. Zapomínat ale nesmíme ani na nemoci spojené se srdcem. Nijak zvlášť růžově na tom není ani naše psychika. Časté deprese, ale i jiné problémy jsou dnes něčím, co je spjaté s každodenním životem každého z nás. Podobné je to i v případě chronického únavového syndromu, který nám doslova znemožní cokoliv dělat.

Co může problémy způsobovat?

Přehled o tom, co jsou civilizační choroby, tedy máte. Nyní se pojďme společně podívat na to, co je může způsobovat. Několik problémů jsem vám jasně nastínil. Podíváme-li se na ně konkrétně, potom jasně víte, že jsou to hlavně nezdravá jídla. A jaká konkrétně? Třeba takové pokrmy, které obsahují hodně tuku. Stejně tak to jsou ale takové pokrmy, které jsou připravovány na velké vrstvě oleje. Nechybí ale ani jídla, která obsahují velké množství tuku, nebo soli. To vše patří do skupiny těch rizikových. Se vznikem civilizačních chorob ale souvisí i to, jak se stravujeme. Stačí se podívat na denní režim většiny lidí. Buď přes den nejedí vůbec a večer se nacpou, nebo se stravují výhradně ve fastfoodech. A jaké je zde dostupné jídlo, to nemusím nikomu připomínat.

Problémový je ale také způsob života. Souvisí s ním především nedostatek pohybu. Pro každého je dnes pohodlnější, když si lehne na gauč k televizi, než aby se projel na kole. Neméně závažnou příčinou je ale i nadměrná konzumace alkoholu, se kterou může souviset také časté kouření. Co se mnohým lidem také nevyhýbá, to je hlavně stres. Ten je poté důsledkem právě problémů, které jsou spojeny s naší psychikou.

Co nejít, pokud nechceme přibírat?

Co nejít, pokud nechceme přibírat?

Obezita je dnes problémem číslo jedna. A to nejenom u lidí v produktivním věku, jelikož na poplach bijí také dětští lékaři. I ti upozorňují na tento poměrně velký problém, kterému dnes musíme více než kdy jindy čelit. Ideální cestou, jak na to, je správná strava. V tom jsem s odborníky za jedno. I když diet je dnes na několik desítek, rozhodně na ně mám svůj osobitý názor. Problém není ani tak jak jíme, ale hlavně co jíme. Podívejte se na můj soupis toho, co z jídelníčku nejlépe vynechat.

Zapomeňte na sladké!

Právě sladká jídla jsou tou nejznámější příčinou vzniku tolik nebezpečné obezity. Dnes si pod sladkými jídly můžeme představit řadu věcí. Začneme-li jídlem hlavním, mohou to být sladká jídla typu rýžového nákypu, krupicové kaše, stejně jako jídla v podobě ovocných knedlíků, nebo celá řada dalších. Nic z toho bychom rozhodně konzumovat neměli, pokud chceme mít takovou váhu, jakou máme teď. Samozřejmě vynechat je třeba také různé zákusky, stejně jako sušenky, sladké tyčinky a řadu dalších podobných věcí. Ty nejsou pro naše tělo nic dobrého. Obsahují totiž mnoho cukru.

Zde ale musím podotknout, že sacharidy jako takové naše tělo potřebuje. A to proto, že tak máme dostatek energie, což se hodí třeba v rámci cvičení. A kde je čerpat? Z brambor, rýže, těstovin, ale i pečiva. To bychom tedy vynechávat rozhodně neměli!

Pozor na mnoho oleje!

Dalším rizikem, které souvisí se špatnou nezdravou stravou, je zcela určitě olej. I ten bychom měli z našeho jídelníčku dostat pryč. A jak? Samozřejmě právě zde bychom se měli zaměřit hlavně ne správnou přípravu jídla. Smažení na oleji je rozhodně to nejhorší, co můžeme v rámci našeho jídelníčku udělat. Stejně tak je ale problémem i to, pokud se zaměříme na různé smažené pochutiny., Ideálním příkladem jsou třeba chipsy. Jak jistě víte, i ty se připravují právě tak, že dochází ke smažení na poměrně velkém množství oleje. Pokud se těchto jídel vzdáte a raději budete na sucho péci nebo dusit, nebudete tloustnout

Zde ale opět musím upozornit na to, že ne každý olej je nutně velkým problémem. Ideálním příkladem jsou třeba olivy, jelikož ty jsou dobro volbou. Stejně tak i ryby, včetně jedné z nejtučnějších, kterou je losos. I toho bychom si měli pravidelně dopřávat, pokud nechceme tloustnout.

Pozor na tuk!

Třetím rizikem je vše tučné. A kde dnes tuk najdeme? Doslova ve většině jídel. Hlavně potom v mnoha druzích masa. To je samo o sobě zdravé a prospěšné. A tak pokud nechcete svému tělu škodit, je třeba vyloučit takové možnosti, jakými je krkovice, bůček, stejně jako plecko. Naopak nejlepším masem je v tomto směru rozhodně libová vepřová kotleta nebo kýta, stejně jako maso kuřecí, nebo také krůtí. To je rozhodně doporučováno. Proč? Jelikož díky němu dodáme tělu tolik potřebné a prospěšné bílkoviny. A bez těch se rozhodně neobejdeme!